South Tyneside Sportshall Athletics Finals 2016

This slideshow requires JavaScript.

On Friday 21st October 19 pupils from KS2 competed at Temple Park Leisure Centre in the South Tyneside Sportshall Athletics Finals.

Each child completed in sprints, hurdles,  jumping, agility and throwing events earning points for each of their performances. This combines for a team total.

All of our children, wearing our beautiful new kits, in our  school colours (green and gold) performed fantastically.

We finished 3rd overall (only 8 points behind the runners-up. Which considering up until a month ago none of the children had ever tried, never mind competed in such events is a tremendous feat.

 

Outstanding 1st place results include:

1 Lap race: Bruno Neto and Kieron Jerry

Vertical Jump: Bakhtawar Hayer and Ashton Defty

Hi Stepper: Charlie Bates and Kai Muir

Speed Bounce Kai Muir and Aston Hall

Javelin: Ikpreet Kaur and Kara Carter

Target Throw: Carlie Pedley and Ikpreet Kaur

Balance Test: Maddison Fontaine and Abbie Saunders

 

Top performer was Kai Muir whose tremendous focus, willingness to succeed and take advice as to how to improve has seen his talent soar.

I am so proud of all of you. Well done! Hard work pays off…

Mr Rogers

 

Girls Field Results:

Event Name Results Team Position
Standing Long Jump Erika Judd 1.56m 3rd
Standing Long Jump Francesca McFadyen 1.64m 3.20m
Soft Javelin Ikpreet Kaur 8.25m 1st
Soft Javelin Kara Carter 10.00m 18.25m
Vertical Jump Amie Cutter 29cm 5th
Vertical Jump Evie Harle 26cm 55cm
Target Throw Carlie Pedley 8 points 1st
Target Throw Ikpreet Kaur 10 points 18 points
Standing Triple Jump Kara Wilde 4.50m 1st
Standing Triple Jump Erika Judd 4.25m 8.75m
Balance Beam Maddison Fontaine 30 seconds 1st
Balance Beam Abbie Saunders 30 seconds 60 seconds
Chest Push Kara Carter 5.50m 2nd
Chest Push Maddison Fontaine 5.50m 11.00m
Hi Stepper Abbie Saunders ? seconds 3rd
Hi Stepper Kara Wilde ? seconds ?
Speed Bounce Francesca McFadyen 49 repetitions 2nd
Speed Bounce Amie Cutter 43 repetitions 92 reps

 

Girls Track Results:

Event Name Name Name Name Time Position
Obstacle Relay Francesca McFadyen Abbie Saunders Amie Cutter MaddisonFontaine 1:36.6 3rd
1+1 Lap Relay Erika Judd Kara Wilde 32.1 6th
Hurdles Relay Kara Wilde Francesca McFadyen Evie Harle Maddison Fontaine 1:07.0 3rd
2 Lap Relay Abbie Saunders Erika Judd 1:05.4 6th

 

Boys Field Results:

Event Name Results Team Position
Standing Long Jump Lucas Dunn 1.58m 4th
Standing Long Jump Haiden Jones 1.68m 3.26m
Soft Javelin Aston Hall 13.00m 3rd
Soft Javelin Bakhtawar Hayer 11.00m 24.00m
Vertical Jump Bakhtawar Hayer 33cm 1st
Vertical Jump Ashton Defty 32cm 65cm
Target Throw Kieron Jerry 6 points 5th
Target Throw Ashton Defty 6 points 12 points
Standing Triple Jump Bruno Neto 5.31m 3rd
Standing Triple Jump Lucas Dunn 5.00m 10.31m
Balance Beam Haiden Jones 22 seconds 2nd
Balance Beam Bruno Neto 21 seconds 43 seconds
Chest Push Kieron Jerry 5.25m 6th
Chest Push Charlie Bates 5.00m 10.25m
Hi-Stepper Charlie Bates 15.00 seconds 1st
Hi Stepper Kai Muir 14.50 seconds 29.50 seconds
Speed Bounce Kai Muir 55 repetitions 1st
Speed Bounce Aston Hall 41 repetitions 96 repetitions

 

Boys Track Event:

Event Name Name Name Name Time Position
Obstacle Relay Lucas Dunn Bruno Neto Aston Hall Kai Muir 1:29.7 2nd
1+1 Lap Relay Bruno Neto Kieron Jerry 28.5 1st
Hurdles Relay Kieron Jerry Bakhtawar Hayer Kai Muir Lucas Dunn 58.6 3rd
2 Lap Relay Haiden Jones Ashton Defty 1:01.7 3rd

 

Year 5 and Year 6 South Tyneside Schools Finals.

Sportshall Results 2016:

Overall Team Girls Position Boys Position Total Score
1st St. Aloysius 172 1st 146 1st 318
2nd St Bede’s South Shields 132 2nd 142 2nd 274
3rd Stanhope 130 3rd 138 3rd 268
4th Jarrow Cross 88 5th 88 4th 176
5th West Boldon 96 4th 74 6th 170
6th St Mary’s 68 6th 82 5th 150
7th Laygate 46 7th 62 7th 108